alexandrapiscupescufigrhythmicgymnasticsaxfcaly54gex

alexandrapiscupescufigrhythmicgymnasticsaxfcaly54gexRomânca Alexandra Piscupescu s-a calificat în finala concursului individual compus la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică de la Kiev, după ce a ocupat locul 16 în faza preliminară, cu un total de 49,266 puncte.

Piscupescu a obţinut 16,250 la cerc (locul 17 în calificări), 16,750 la minge (14), 14,116 la măciuci (locul 45) şi 16,266 la panglică (11).

Rusoaica Iana Kudriavţeva a cucerit joi medalia de aur la măciuci şi panglică, după ce luase argintul la cerc şi minge.

La măciuci, Kudriavţeva a împărţit primul loc cu compatrioata sa Margarita Mamun, cu 18,366 puncte fiecare, în timp ce medalia de bronz a revenit ucrainencei Alina Maksimenko, 18,216 p.

La panglică, Iana Kudriavţeva s-a clasat pe primul loc, cu 18,516 puncte, urmată de Ganna Rizatdinova (Ucraina), 18,233 p, şi Melitina Staniouta (Belarus), 18,066 p.